نحوه عملکرد رادیاتور

نحوه عملکرد رادیاتور

نحوه عملکرد رادیاتور ماشین چگونه است؟موتور اتومبیل هنگام کار گرمای زیادی تولید می کند و برای جلوگیری از آسیب دیدن موتور باید دائماً سرد شود.به طور کلی این کار با گردش مایع خنک کننده، معمولاً آب مخلوط شده با محلول ضد یخ از طریق گذرگاه های ویژه را انجام میدهد. بعضی از موتورها با عبور جریان هوا از روی پوسته های سیلندر پره دار خنک می شوند.یک سیستم خنک کننده آب معمولی با فن موتور محرک، که مایع خنک کننده گرم بخاری را خارج می کند، درپوش فشار بر روی مخزن انبساط دارای یک شیر فنری است که در بالای فشار خاصی باز می شود.

نحوه عملکرد رادیاتور

سیستم خنک کننده با آب سرد

یک بلوک موتور و سر سیلندر، آب خنک کانالهای خنک کننده متصل را  عبور می دهد. در بالای سر سیلندر همه کانال ها به یک خروجی واحد همگرا می شوند.یک پمپ که توسط یک قرقره و تسمه از میل لنگ رانده می شود، مایع خنک کننده داغ را از موتور به رادیاتور منتقل می کند، که نوعی مبدل حرارتی است.

گرمای ناخواسته از رادیاتور به جریان هوا منتقل می شود و مایع خنک شده سپس به ورودی در قسمت پایین بلوک برمی گردد و دوباره به کانال ها برمی گردد.معمولاً پمپ از طریق موتور، مایع خنک کننده را به بالا و از طریق رادیاتور به پایین می فرستد، و سبب می شود که آب گرم منبسط و سبکتر می شود.

رادیاتور توسط شلنگ های لاستیکی به موتور متصل می شود و دارای یک مخزن بالا و پایین است که توسط یک هسته و لوله بهم متصل شده است.در اتومبیل های قدیمی، لوله ها به صورت عمودی کار می کنند، اما اتومبیل های مدرن دارای رادیاتورهای جریان متقاطع با لوله هایی هستند که از یک طرف کار می کنند.در  موتور ماشین در دمای کار معمولی، خنک کننده فقط زیر نقطه جوش طبیعی است.

با افزایش فشار در سیستم ، که باعث افزایش نقطه جوش می شود، از خطر جوش آمدن ماشین جلوگیری می شود.

فشار اضافی توسط درپوش رادیاتور که دریچه فشار در آن است محدود می شود. فشار بیش از حد دریچه را باز می کند و مایع خنک کننده از طریق لوله سرریز جریان می یابد.در سیستم خنک کننده از این نوع، اگر موتور خیلی گرم باشد، مایع خنک کننده به طور مداوم از دست می رود.

فن ماشین چگونه کمک می کند؟

رادیاتورماشین برای خنک سازی کافی به جریان مداوم هوا از طریق هسته خود نیاز دارد. وقتی ماشین در حال حرکت است، به هر حال این اتفاق می افتد. اما وقتی ثابت است از فن برای کمک به جریان هوا استفاده می شود.

فن تا زمانی که موتور به سختی کار نکند، همیشه در هنگام حرکت ماشین به آن نیاز نیست، بنابراین انرژی مورد استفاده در رانندگی، سوخت را هدر می دهد.

برای غلبه بر این مسئله، بعضی از اتومبیل ها دارای یک اتصال چسبناک یک کلاچ سیال هستند تا دمای خنک کننده به یک نقطه تنظیم را کنترل کند.سایر خودروها دارای فن برقی هستند، همچنین توسط سنسور دما روشن و خاموش می شوند.

برای اینکه موتور به سرعت گرم شود ، رادیاتور توسط یک ترموستات که معمولاً بالای پمپ قرار دارد، بسته می شود. ترموستات دریچه ای دارد که توسط محفظه ای پر از موم کار می کند.وقتی موتور گرم می شود، موم ذوب می شود، منبسط می شود و سوپاپ را باز می کند و اجازه می دهد مایع خنک کننده از رادیاتور عبور کند.با متوقف شدن و خنک شدن موتور ، سوپاپ دوباره بسته می شود.امداد خودرو غرب تهران، امداد راه صادق می تواند به شما در زمینه خرابی و تعمیر انواع رادیاتور ماشین کمک کند.همچنین برای اطلاع از خدمات امداد خودرو می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

آب هنگام یخ زدگی منبسط می شود و در صورت یخ زدن آب موتور می تواند بلوک یا رادیاتور را ترکاند. بنابراین ضد یخ معمولاً اتیلن گلیکول به آب اضافه می شود تا نقطه انجماد آن را تا حد مطلوبی کاهش دهد.

ضد یخ نباید هر تابستان تخلیه شود. به طور معمول می تواند برای دو یا سه سال باقی بماند

Leave a Reply

ده − یک =

Call Now Buttonتماس با ما