نحوه عملکرد انژکتور

نحوه عملکرد انژکتور

نحوه عملکرد انژکتور ماشین چگونه است؟ برای عملکرد روان و کارآمد موتور، باید متناسب با طیف گسترده ای از خواسته های آن، مقدار مناسب مخلوط سوخت و هوا فراهم شود.سیستم سوخت رسانی خودرو، بنزین را به قسمت موتور می فرستد و سپس توسط انژکتور به منیفولد ورودی تزریق می شود. برای هر سیلندر، یک انژکتور جداگانه یا دو انژکتور در منیفولد ورودی وجود دارد.

در موتور های قدیمی، مخلوط سوخت و هوا توسط کاربراتور کنترل می شود، ابزاری که به هیچ وجه کامل نیست.عیب اصلی آن این است که یک کاربراتور تنها یک موتور چهار سیلندر را تأمین می کند که نمی تواند دقیقاً همان مخلوط سوخت و هوا را به هر سیلندر بدهد زیرا برخی از سیلندرها از کاربراتور دورتر از بقیه هستند.

یک راه حل متناسب کردن کاربراتور است، اما تنظیم آنها به سختی انجام می شود. اکنون بسیاری از اتومبیل ها با موتورهای تزریق سوخت مجهز هستند. موتورهای بسیار مجهز معمولاً کارآمدتر و قدرتمندتر از موتورهای کربوراتر هستند و همچنین می توانند مقرون به صرفه تر نیز باشند.

نحوه عملکرد انژکتور

تزریق سوخت دیزل

سیستم تزریق سوخت در اتومبیل های گازوئیل همیشه غیر مستقیم است و بنزین به جای اینکه مستقیماً به محفظه های احتراق وارد شود، به منیفولد ورودی یا پورت ورودی تزریق می شود. این روند، اطمینان می دهد که سوخت قبل از ورود به محفظه به خوبی با هوا مخلوط شده است.

با این حال، بسیاری از موتورهای دیزلی از تزریق مستقیم استفاده می کنند که در آن دیزل مستقیماً به سیلندر پر از هوای فشرده تزریق می شود. برخی دیگر از تزریق غیرمستقیم استفاده می کنند که در آن سوخت دیزل به محفظه قبل از احتراق با شکل خاص تزریق می شود که دارای مجرای باریکی است که آن را به سر سیلندر متصل می کند.

هوا به داخل استوانه کشیده می شود. آنقدر با فشرده سازی گرم می شود که سوخت اتمی تزریق شده در انتهای فشار فشرده سازی خود مشتعل می شود.

بسته به سیستم خاص، سوخت از طریق انژکتور به داخل منیفولد ورودی یا درگاه ورودی سوزانده می شود. این کار دقیقاً مانند نازل پاششی یک شلنگ است و اطمینان حاصل می کند که سوخت به صورت غبار ریز خارج می شود. سوخت با هوای عبوری از منیفولد ورودی یا پورت مخلوط می شود و مخلوط سوخت وهوا وارد محفظه احتراق می شود.

برخی اتومبیل ها دارای تزریق سوخت چند نقطه ای هستند که هر سیلندر توسط انژکتور مخصوص خود تغذیه می شود. تزریق تک نقطه ای در جایی که یک انژکتور تک سیلندرها را تغذیه می کند یا داشتن یک انژکتور در هر دو سیلندر بیشتر متداول است.

انژکتور ماشین

انژکتورها بسته به سیستم تزریق یکی از دو نوع هستند. سیستم اول از تزریق مداوم در جایی که سوخت در تمام مدت روشن شدن موتور به داخل درگاه ورودی منجمد می شود استفاده می کند. انژکتور به راحتی به عنوان یک نازل اسپری عمل می کند تا سوخت را به یک اسپری ریز تبدیل کند، در واقع جریان سوخت را کنترل نمی کند. مقدار پاشش سوخت توسط یک واحد کنترل مکانیکی یا الکتریکی کم یا زیاد می شود، به عبارت دیگر، دقیقاً مانند خاموش و روشن کردن شیر است.

سیستم معروف دیگر، تزریق زمان دار (تزریق پالس) است که در آن سوخت به صورت انفجاری همزمان با زمان القای سیلندر انتقال داده می شود. همانند تزریق مداوم، تزریق به موقع نیز می تواند به صورت مکانیکی یا الکترونیکی کنترل شود.

سیستم های مکانیکی اکنون با تزریق سوخت الکترونیکی جایگزین شده اند. که این امر به لطف افزایش قابلیت اطمینان و کاهش هزینه های سیستم های کنترل الکترونیکی است.امداد راه صادق(امداد خودرو غرب تهران)، کلیه خدمات امدادی خودرو مانند جا به جایی خودرو، تعمییر خودرو و .. را در سراسر تهران به خصوص غرب تهران ارائه می دهد.

Leave a Reply

پنج × 5 =

Call Now Buttonتماس با ما