عملکرد گیربکس در خودرو

عملکرد گیربکس در خودرو

عملکرد گیربکس در خودرو چگونه است؟ گیربکس در خودرو تاثیر بسیار زیادی در عملکرد سریع یک ماشین دارد، این قطعه از اجزای مختلفی تشکیل شده است. یکی از اجزای مهم گیربکس خودرو، چرخ دنده های اتومبیل می باشد، این چرخ دنده ها بسته به نوع فعالیت، گشتاور انتقالی و نسبت قدرت از موتور به چرخ مشخص می گردد.

بعضی از قطعات در اتومبیل وجود دارد که شما آنها را کاملاً بدیهی می دانید. جعبه دنده مثال بسیار عالی است. هر راننده نحوه استفاده از آنها را می داند، که برای داشتن بهترین عملکرد در یک شرایط خاص باید در چه دنده ای  ماشین قرار بگیرند. اما سوال اینجاست که یک گیربکس چه کاری انجام می دهد؟

در حقیقت ، انتخاب صحیح جعبه دنده، (منظور ما فقط از نوع اتوماتیک، دستی یا تعداد دنده های آن نیست) می تواند تحولی شگرف در عملکرد ماشین شما ایجاد کند.

موتورهای احتراق داخلی با سرعت بالا کار می کنند، بنابراین برای انتقال نیرو به چرخ های محرک، که بسیار کندتر می چرخند، کاهش دنده امری ضروری است.

عملکرد گیربکس در خودرو

جعبه دنده، انتخاب دنده را برای شرایط مختلف رانندگی فراهم می کند: شروع ایستاده، بالا رفتن از تپه ، یا کروز بر روی سطوح صاف. هرچه دنده پایین تر باشد چرخ های جاده نسبت به دور موتور کندتر می شوند.

جعبه دنده بعد از کلاچ دومین مرحله در سیستم انتقال قدرت است. معمولاً به عقب موتور پیچ می شود و کلاچ بین آنها قرار دارد.

اتومبیل های مدرن با گیربکس دستی چهار یا پنج، سرعت رو به جلو و یک حرکت معکوس و همچنین موقعیت خنثی دارند.

اهرم دنده، که توسط راننده کار می کند، به یک سری از میله های انتخابگر در بالا یا کنار جعبه دنده متصل می شود.

محبوب ترین طراحی جعبه دنده مش ثابت است.که سه شفت دارد، شفت ورودی، میل لنگ و شاخه اصلی که به صورت بلبرینگ در محفظه گیربکس کار می کند.همچنین یک شفت وجود دارد که دنده عقب چرخ دنده عقب، روی آن می چرخد.

دنده چگونه کار می کند ؟

تمام چرخ دنده ها به طور مداوم در مش هستند. چرخ دنده های شفت خروجی، آزادانه به دور آن می چرخند، در حالی که چرخ های موجود روی میل لایت ثابت هستند.

اولین دنده

در دنده اول، کوچکترین چرخ دنده روی میل لنگ (با کمترین دندانه) به آن قفل می شود و با عبور از بزرگترین دنده در شاخه اصلی ، گشتاور بالا و سرعت کم را برای شروع ایستاده می دهد.

دنده دوم

در دنده دوم، اختلاف قطر چرخ دنده ها در دو شفت کاهش می یابد، در نتیجه سرعت جاده افزایش می یابد و گشتاور کمتری، افزایش می یابد. این نسبت برای حرکت به تپه های بسیار شیب دار ایده آل است.

دنده چهارم

در دنده چهارم، شفت ورودی و شفت اصلی با هم قفل می شوند، و درایو مستقیم را فراهم می کنند.

دنده معکوس

برای معکوس کردن دنده، یک چرخ دنده آزاد بین چرخ دنده های دو شفت قرار می گیرد و باعث می شود تا شاخه اصلی جهت معکوس داشته باشد. دنده عقب معمولاً همگام سازی نمی شود.

همگام سازی چرخ دنده ها

دستگاه synchromesh حلقه ای است که در قسمت داخلی بر روی یک توپی دندانه دار نصب می شود که به سمت شفت چرخانده می شود.

هنگامی که راننده دنده ای را انتخاب می کند، سطح اصطکاک مخروطی شکل موجود در توپی و درایو انتقال دنده، از چرخ دنده چرخان از طریق توپی به شفت، هماهنگ سازی سرعت دو شفت است.

با حرکت بیشتر اهرم دنده، حلقه در امتداد توپی برای مسافت کوتاهی حرکت می کند، تا جایی که دنده های آن با دنده های مخروطی در کنار چرخ دنده مشبک می شوند، به طوری که توپی و چرخ دنده ای چرخیده و به هم قفل می شوند.

طراحی های مدرن همچنین شامل یک حلقه باولک است که بین سطوح اصطکاک قرار گرفته است، که از فلز نرمتر ساخته شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به امداد خودرو در غرب تهران مراجعه کنید، همچنین در مطالب پیشین در رابطه با عملکرد دیسک ترمز، سیلندر و… صحبت کردیم.

Leave a Reply

2 × سه =

Call Now Buttonتماس با ما