عملکرد دیسک ترمز

عملکرد دیسک ترمز

نحوه عملکرد دیسک ترمز چگونه است؟ علت صدای دیسک ترمز چیست؟ بهترین برند برای دیسک ترمز کدام است؟ اغلب افراد در زمان خرابی اتومبیل خود که به امداد خودرو غرب تهران مراجعه می کنند، سوالاتی از این قبیل دارند. ترمزها برای توقف وسیله نقلیه بسیار مهم هستند. بدون ترمز، رانندگی با اتومبیل یا هر وسیله نقلیه غیرممکن است. ترمزها انواع مختلفی دارند و با توجه به نیاز، انواع ترمزها بر اساس کاربرد انتخاب می شوند. در ادامه امداد راه صادق در رابطه با نحوه عملکرد ترمز دیسکی، اجزای اصلی، عملکرد، مزایا و معایب به بررسی می پردازد.

عملکرد دیسک ترمز

اجزای اصلی ترمز دیسکی

توپی چرخ

روتور دیسک به توپی چرخ متصل شده و با آن می چرخد. چرخ خودرو به توپی چرخ پیچ می شود.

مونتاژ کولیس

لنت ترمز، با دیسک روتور تماس پیدا می کند و به دلیل اصطحکاک بین لنت ترمز و دیسک روتور، سرعت خودرو کاهش می یابد و متوقف می شود.

براکت کولیس

قاب کولیس

پیستون، هنگام فشار دادن اهرم ترمز، نیروی ترمز را روی لنت ترمز وارد می کند.

پین کشویی

این پین کشویی است که هنگام نصب ترمز در سوراخ می لغزد.

تسمه های گرد و غبار،  از ورود گرد و غبار به پین ​​کولیس جلوگیری می کند.

دیسک روتور،  این قسمت چرخان ترمز دیسکی است. هنگام استفاده از ترمز، گرمای زیادی تولید می شود که می تواند بازده ترمز را کاهش دهد.

عملکرد دیسک ترمز، با فشار دادن پدال ترمز، مایع فشار قوی از سیلندر اصلی، پیستون را به سمت بیرون هل می دهد.پیستون لنت ترمز را به سمت دیسک چرخان فشار می دهد.

همانطور که لنت ترمز به روتور برخورد می کند، فشار مایع نیروی بیشتری را وارد می کند و کولیس به سمت داخل حرکت می کند و لنت ترمز را به سمت دیسک چرخان می کشد و با دیسک تماس پیدا می کند.

اکنون هر دو لنت ترمز در حال چرخاندن دیسک چرخان هستند، مقدار زیادی اصطکاک بین لنت ها و دیسک ایجاد می شود و سرعت خودرو را کاهش می دهد و در نهایت اجازه می دهد تا متوقف شود.

وقتی لنت ترمز آزاد می شود، پیستون به سمت داخل حرکت می کند، لنت ترمز از دیسک چرخان دور می شود و اتومبیل دوباره شروع به حرکت می کند.

مزایای ترمز دیسکی

این ترمز ها سبکتر از ترمزهای طبلی هستند.خنک کننده بهتری دارد (زیرا سطح ترمز مستقیماً در معرض هوا قرار دارد).مقاومت بهتری در برابر محو شدن دارد.توزیع فشار یکنواخت را فراهم می کند.تعویض لنت ترمز آسان است.

معایب

هزینه آن از ترمزهای طبل بیشتر است.

برای متوقف کردن وسیله نقلیه فشار پدال بیشتر لازم است.

هیچ عملکرد سروو وجود ندارد.

کاربرد ترمز دیسکی

ترمز دیسکی بیشتر در موتورسیکلت و اتومبیل استفاده می شود.شما می توانیددر صورت خرابی اتومبیل خود و نیاز به استفاده از یدک کش برای حمل خودرو داشتید با امداد راه صادق تماس بگیرید.

Leave a Reply

3 × سه =

Call Now Buttonتماس با ما