عملکرد تسمه تایم خودرو

عملکرد تسمه تایم خودرو

عملکرد تسمه تایم خودرو چگونه است؟ تسمه تایم چه زمانی باید تعویض شود؟ تسمه تایم، تسمه ای ساخته شده از لاستیک است که میل بادامک و میل لنگ ماشین را همزمان نگه می دارد تا تایپ سوپاپ ماشین عملکرد درست داشته باشد. اگر زمان سوپاپ ماشین خاموش باشد، موتور شما به درستی کار نمی کند، در حقیقت، ممکن است به هیچ وجه اجرا نشود.اگر مشکلی در تسمه تایم ماشین دارید، امداد خودرو غرب تهران  می تواند مشکل را شناسایی کند و احتمالاً توصیه می کند که جایگزین شود.

تسمه تایم چگونه کار می کند؟

در موتور چهار زمانه، چهار ضربه یا مرحله وجود دارد:

مرحله اول،  پیستون به سمت پایین حرکت می کند و دریچه ورودی باز می شود تا مخلوط هوا و سوخت به سیلندر وارد شود. در این مرحله دریچه اگزوز بسته می ماند.

مرحله دوم، پیستون به سمت بالا حرکت می کند و مخلوط سوخت و هوا را فشرده می کند،همه شیرها بسته هستند.

مرحله سوم، حرکت احتراق: پیستون به سمت پایین حرکت می کند ، و باعث می شود که شمع بتواند مخلوط سوخت و هوا را مشتعل کند و نیرو را به خودرو منتقل کند، در این مرحله نیز همه شیرها بسته هستند.

مرحله چهارم: دریچه اگزوز باز می شود و اجازه می دهد سوخت و هوای بیش از حد از موتور خارج شود. دریچه ورودی بسته است.

در حالی که همه اینها ادامه دارد، تسمه تایم برای چرخاندن قرقره میل بادامک (بعضی از وسایل نقلیه دارای دو قرقره میل بادامک هستند) همراه با قرقره میل لنگ کار می کند. تسمه تایم خراب باعث می شود که میل بادامک و میل لنگ از همگام سازی خارج شوند و این برای موتور خودرو فاجعه بار است.

عملکرد تسمه تایم خودرو

خرابی تسمه تایم

ممکن است به موقع متوجه مشکلات خودرو خود شوید. سر و صدای تسمه تایم می تواند یک پرچم قرمز باشد.هرگز نباید از یک مشکل تسمه تایم چشم پوشی کرد، بی توجهی به آن می تواند نیاز به تعمیر موتور ماشین وجود داشته باشد.

به همین دلیل، امداد راه صادق به شما توصیه هایی در مورد اینکه هر چند وقت یکبار تسمه تایم ماشین باید تعویض شود، خواهد داشت. به طور کلی، در حدود 80000 مایل عاقلانه است که از امداد خودرو بخواهید تا تسمه تایم شما را چک کند تا اطمینان حاصل شود که موتور به طور موثر کار می کند.گام بعدی، برای تعویض تسمه تایم برنامه ریزی کنید.

تعویض تسمه تایم

تسمه تایم به میل لنگ اجازه می دهد تا میل لنگ ها را در سر سیلندر با نصف دور موتور میل لنگ حرکت دهد. میل بادامک ها به موقع دریچه های ورودی و خروجی موتور را با حرکت و موقعیت پیستون ها در موتور باز و بسته می کنند.

اگر یک موتور مجهز به تسمه تایم باشد، تسمه تایم باید در فاصله سرویس مشخص شده توسط سازنده وسیله نقلیه بدون توجه به اینکه مشکلی قابل مشاهده است یا نه، به طور معمول در محدوده 60،000 تا 90،000 مایل تعویض شود. در دفترچه راهنمای وسیله نقلیه شما باید فاصله زمانی مشخص سرویس مشخص شود.

موتور ماشین به طور ناگهانی متوقف می شود یا روشن نمی شود. گاهی اوقات، در حالت روشن بودن موتور، تسمه های تایم می توانند بشکنند یا از آن پرش کنند.

عملکرد خشن موتور، دندانه های تقویت شده قالب گیری شده روی تسمه تایم چرخ دنده هایی را روی میل لنگ و میل بادامک درگیر می کند. بعد از گذشت ده ها هزار مایل ، دندانه ها می توانند ساییده یا بشکنند، بنابراین باعث می شود کمربند روی چرخ دنده های میل لنگ یا میل بادامک بپرد. در صورت پرش تسمه، موتور ضعیف کار می کند و شاید به هیچ وجه کار نکند.

صدای مهار یا خاموش شدن موتور، در بعضی از موتورها، اگر تسمه تایم پریده باشد، پیستون ها و سوپاپ ها می توانند برخورد کنند و صدا و خرابی ایجاد می شود. از این طرح های موتور به عنوان موتورهای تداخل یاد می شود. اگر اتومبیل شما دارای موتور تداخل است، تعویض تسمه تایم مطابق با برنامه تعمیر و نگهداری، احتمال خراب شدن تسمه را در آسیب موتور کاهش می دهد.

Leave a Reply

دو × 5 =

Call Now Buttonتماس با ما