زمان تعویض شمع خودرو

زمان تعویض شمع خودرو

زمان تعویض شمع خودرو چه زمانی است؟اگر ماشین شما خوب و روان کار می کند، به این معنی است که تمام قطعات ماشین شما در وضعیت سلامت هستند. این همچنین به این معنی است که شمع های موتور شما به درستی کار می کنند. شمع های خودرو مخلوط سوخت و هوا را در سیلندرها مشتعل می کنند، هر سیلندر دارای یک شمع است. خیلی از راننده ها این سوال را دارند که چرا شمع ها باید تعویض شوند؟ با گذشت زمان شمع خودرو فرسوده و آلوده می شود و در نهایت خراب می گردد، در ادامه امداد خودرو صادق به بررسی شمع خودرو و بهترین زمان تعویض شمع ماشین می پردازند، با ما همراه باشید.

چه زمانی باید شمع های خودرو را تعویض کرد؟

 شمع های خودرو دو نوع هستند، معمولی و یا با عمر طولانی. شمع های معمولی باید هر 30 تا 50 هزار مایل تعویض شوند. شمع های با طول عمر بالا، بسته به نوع وسیله نقلیه شما، باید بین 60 تا 150 هزار مایل تعویض شوند.

زمان تعویض شمع خودرو

علائم فرسوده بودن شمع ها چیست؟

 در بعضی از اتومبیل ها ممکن است متوجه شوید که موتور به راحتی مثل قبل روشن نمی شود. ممکن است هنگام شتاب گرفتن، خودرو، عملکرد خوبی نداشته باشد، به خصوص وقتی که هوا سرد باشد. شمع های قدیمی، فرسوده یا آلوده می توانند مسافت پیموده شده بنزین را ضعیف کنند. هرچند، اغلب تا زمانی که یکی از شمع های قدیمی متوقف نشود، هیچ علامتی وجود ندارد. موتوری که بد کار کند، می لرزد و فاقد قدرت است. چراغ هشدار “Check Engine” روشن و خاموش می شود یا ثابت می ماند.

غالباً شمع فرسوده باعث خرابی سیم پیچ می شود. سیم پیچ، برای ایجاد جرقه الکتریکی فشارهای ولتاژ بالا را ایجاد می کند.

آیا لازم است برای احتیاط شمع ها زودتر تعویض شوند؟

 بستگی به مسافت پیموده شده دارد، به عنوان مثال، اگر اتومبیل شما شمع های عمر طولانی دارد که سرعت آن 100000 مایل است و فروشنده شما توصیه می کند آنها را در 50،000 مایل تعویض کنید، این زمان خیلی کوتاه است.

آیا شمع های طولانی بعد از فواصل زمانی توصیه شده کار می کنند؟

 بله، دوام شمع های ایریدیم بسیار بالاست، اما در مسافت پیموده شده بیشتر شمع های قدیمی باعث خرابی سیم پیچ می شوند. شمع های با طول عمر بالا دارای الکترودهای بادوام تری هستند، اما اغلب به دلیل تجمع رسوبات کربن بر روی الکترودها از کار می افتند.

چگونه شمع های خودرو را چک کنیم؟

اگر در موتور اتومیبل خود عدم عملکرد صحیح وجود داشته باشد، شمع ها به طور معمول باید بررسی شوند. وضعیت شمع می تواند چیزهای زیادی را برای یک مکانیک باتجربه بیان کند. به عنوان مثال، اگر شمع همراه با رسوبات روغنی سیاه باشد، این نشان دهنده وجود روغن در محفظه احتراق است. این اتفاق اغلب زمانی رخ می دهد که اتومبیل بیشتر برای سفرهای کوتاه حرکت می کند، بنابراین موتور فرصتی برای گرم شدن کامل ندارد. اگر یک شمع خراب شود در حالی که سایر شمع ها عادی به نظر می رسند، این بدان معناست که مشکل فقط در استوانه وجود دارد.

یکی از علائم شمع های از کار افتاده این است که موتور در حالت ایستاده از کار می افتد و یا شتاب خوبی ندارد،  اما پس از دور موتور یا پس از رانندگی در بزرگراه  مشکل از بین می رود.

 شمع های خراب باید تعویض شوند، اما در صورت بازگشت مشکل، ابتدا باید مشکل موتور توسط فرد متخصص در این زمینه برطرف شود. اگر شمع نشانه هایی از گرم شدن بیش از حد یا ذوب شدن را نشان دهد، به این معنی است که سیلندر داغ می کند، یا مشکل در سیستم خنک کننده یا مخلوط سوخت وجود دارد.

Leave a Reply

19 − چهار =

Call Now Buttonتماس با ما